PRE NÁŠ DOM

Môže fasáda ohroziť naše zdravie?

Jednoduchá otázka, jednoduchá odpoveď: ÁNO! Poďme sa však na túto problematiku pozrieť trochu do hĺbky. Iste každého napadne aj nadväzujúca otázka: „Ako nás môže fasáda ohroziť?“ Odpoveď by sme rozdelili do dvoch častí.

______________________________________________________________________________________

Mechanické

Toto ohrozenie sa najviac dotýka domov, ktoré majú klasickú fasádu. Tá časom degraduje a uvoľňuje sa od podkladového muriva. Vypadávajú kusy omietky, ktoré môžu ohroziť osoby, ktoré sa v priestore pod fasádou nachádzajú. Pri panelových domoch, ktoré nie sú zateplené, tento problém takmer nehrozí. Je však nahradený problémom súvisiacim s balkónmi, a to so zábradlím a ich výplňami. To je však iná problematika, ktorej sa budeme venovať v niektorom z budúcich čísel magazínu.

Do mechanického ohrozenia môžeme zahrnúť aj domy, ktoré boli zateplené. Ide predovšetkým o tie, pri ktorých zatepľovacie práce neboli prevedené úplne kvalitne a tie, pri ktorých tento proces prebehol pred viacerými rokmi. Aj v týchto prípadoch hrozí odpadávanie časti systému. Sú známe aj príklady, kedy odpadla takmer celá stena.

 

Hygienické, resp. zdravotné

O tom, že dochádza k zhoršovaniu životného prostredia, počúvame zo všetkých možných médií. Nie je cieľom o tejto situácií polemizovať. Na čom sa snáď všetci zhodneme je to, že ovzdušie, ktoré nás obklopuje, obsahuje prachové častice, sinice, spory plesní a lišajníkov a veľa ďalších organických a anorganických častí. Sme si istí, že tomu tak bolo, je a bude.

Čo sa však určite nezmenilo, je obrovský nárast zdravotných problémov súvisiacich s respiračnými ochoreniami, alergiami a kožnými problémami. O tom, čo spôsobuje tento nárast sa vedú neustále diskusie a téz je naozaj veľa. Jedným z možných dôvodov sú aj lietajúce alergény v ovzduší. Najefektívnejšie a najlacnejšie je samozrejme odstránenie príčin.

Plocha domu je veľká a predstavuje výbornú živnú pôdu pre mikroorganizmy. Výsledkom je, že z našich fasád sa stávajú doslova polia prerastené sinicami, riasami a ostatnými. Tie vo svojich životných etapách uvoľňujú obrovské množstvo mikročastíc a tie ohrozujú náš život. Veď sú v našej bezprostrednej blízkosti. S každým otvorením okna, dverí vnikajú do nášho vnútorného priestoru a škodia.

 

Čo s tým? Udržovať fasádu v čistom stave!

Je dôležité si uvedomiť, že v priebehu čistenia dochádza ku kontrole stavu mechanického. Čistenie fasády sa tak môže, a my sme presvedčení, že by malo, byť štandardným úkonom priebežnej údržby bytového domu.

V prípade záujmu o realizáciu a zistenie možností súvisiacich s „čistotou“ vašej fasády stačí málo. Vyplňte kontaktný dotazník a my zariadime všetko ostatné. Spoločnosť HousePro k vám vyšle svojho pracovníka a ten bezplatne urobí vstupnú kontrolu a prípravný návrh opatrení vrátane cenovej kalkulácie.

 

Kontaktní dotazník

 

Prajeme všetkým, nech bývajú v čistom prostredí nielen v dome, ale aj na dome.

Ing. Petr Němec
Predseda Pre náš dom o.z.